23. juni 2010 U16 DRENGE ELITE starter op i Horsens Håndboldklub I samarbejde med BGI og Sports College Horsens.Træningen starter op i uge 32 og foregår om mandagen og onsdagen på BGI Akademiet (Gramvej 3 8783 Hornsyld) fra kl. 17.15 til 19.00.
Vi har ansat træner Bjørn Hessellund som træner. Bjørn spiller 1. divisions håndbold og underviser på håndboldlinien på BGI. U16 drengene skal også deltage i talenttræningerne i Dagnæshallen sammen med Lars Rasmussen (tidligere EM guldvinder).
Vi håber at der møder mange talentfulde spillere op fra Horsens og omegn. Vi ved at rigtig mange drenge i den aldersgruppe har svært ved at finde en klub og nu får de mulighed for at spille elite håndbold i Horsens Håndboldklub, med mange dygtige trænere omkring sig.
Denne mulighed passer rigtig fint i vores arbejde på herresiden, hvor der gerne på sigt skulle komme egne dygtige talenter til HTH holdet.
Er I interesseret i at høre mere om ovenstående kan I kontakte Sportschef Bettina Sparvath på bs@horsenshk.dk eller på 30550308.
Tilbage til nyhedsoversigten |